حذف یارانه ها و نافرمانی مدنی


یارانه ها بزودی حذف خواهند شد و دولت متقلب به خیالی واهی نیروهای سرکوبگر خود را به خیابانها گسیل داشته است. اما از این خبر ندارد که مردم آزاده و آگاه ایران دیگر برای اعتراض به یک دولت در حال سقوط، خود را با مشتی بسیجی و سپاهی مزدور و وحشی درگیر نخواهند کرد. مردم ایران در سال 88 در نهایت صبر و بزرگواری به متمدنانه ترین شکل ممکن اعتراضات قانونی خود را به تقلب گسترده در انتخابات اعلام کردند. اما وقتی دولت متقلب و رهبر متوهم این اعتراضات مدنی و قانونی را با کشتار و تجاوز و شکنجه پاسخ دادند، مردم ایران آگاهانه و عاقلانه خود را از این نوع نبرد کنار کشیدند. مردم به زبان رای و نظر و فکر و عقل سخن می گفتند، و دولت و رهبر به زبان چوب و چماق و زنجیر و باتوم. طبیعی است که این شکل مکالمه دوام چندانی نخواهد داشت. اما کنار کشیدن صاحبان رای و نظر از مقابل صاحبان چوب وچماق بر اساس هیچ معیاری شکست محسوب نمی شود.

اگر دولت و رهبر جز زبان زور و سرکوب با زبان دیگری آشنا نیستند، مردم ایران زبانها و گویشهای گوناگونی برای ابراز رای و نظر خود دارند. یکی از این زبانها که مردم به خوبی با آن آشنا هستند زبان نافرمانی مدنی است. اغراق نیست اگر بگوییم که مردم ایران همیشه در حال نافرمانی مدنی هستند. اساساً زندگی اجتماعی مردم ایران به علت استبداد دیرپای این سرزمین با نافرمانی مدنی عجین شده است. نگاهی به شکل فعالیتهای اداری، رانندگی، و حتی تحصیل در ایران بیانگر این واقعیت است.

البته این شکل نافرمانی مدنی چون بصورت واکنشی منفعلانه، و همواره از روی استیصال بوده است، بیشتر از اینکه برای این مردم مفید باشد، مضر بوده است. اما حال که سطح آگاهی مردم و آشنایی آنها با مفاهیم سیاسی و تاریخی و اجتماعی بسیار بیشتر از سابق شده است، می توان این نوع نافرمانی مدنی را در جهت رسیدن به رشد و توسعه همه جانبه مورد استفاده قرار داد. به عبارت دیگر نافرمانی هایی که بطور عادی در جامعه وجود دارد و به علت پراکندگی و ناهمسویی همدیگر را خنثی و بی اثر می کنند، اگر بر طبق یک الگوی آگاهانه جهت بگیرند می توانند جنبه مفید خود را نیز نشان دهند.

حذف یارانه ها یکی از مواردی است که می تواند موجب شکلگیری نوع جدیدی از نافرمانی مدنی در جهت پیشرفت جامعه باشد. اگر فرض کنیم که دولت متقلب سد راه پیشرفت جامعه ایران است، و اگر فرض کنیم که فصل مشترک همه همراهان جنبش سبز مخالفت با این دولت متقلب است، ناکام کردن دولت در حذف یارانه ها گامی بزرگ به جلو برای مردم ایران وجنبش سبز آنان خواهد بود. لازم نیست که در مخالفت با حذف یارانه ها به خیابان آمد، فقط کافی است که در منزل و نهان با این طرح مخالفت کرد، و یکی از راههای آن نپرداختن مبالغ بدون یارانه است.

طبیعی است که مردم نمی توانند پول بنزین را در پمپ بنزین پرداخت نکنند، اما به عنوان نمونه می شود قبض برق را تا ماهها پرداخت نکرد. البته اگر این نوع نافرمانی مدنی محدود به قشر کوچکی از مردم شود، اثر چندانی نخواهد داشت و تنها منجر به قطع برق آنانی خواهد شد که نافرمانی کرده اند. اما می توان امیدوار بود که پس از چندین هفته اطلاع رسانی گسترده، شامل تبلیغات وسیع در فضای مجازی، اسکناس نویسی، دیوار نویسی، پیام کوتاه و اعلام آنان به دوستان و آشنایان و همکاران و همسایگان، نزدیک به نیمی از جامعه را تشویق به این کار نمود. در صورتی که این نوع نافرمانی به چنین حدی از گسترش برسد، خود به خود نوعی پیروزی برای مردم و شکست دولت متقلب است. دولت با عدم دریافت پول برق ورشکسته نخواهد شد، چون در حال حاضر هم ورشکسته هست، اما مردم با فعال شدن و امیدوار شدن مجدد پیروز خواهند بود، و بار دیگر قدرت و اتحاد خود را به رخ رهبر متوهم خواهند کشید.

Advertisements

One Comment to “حذف یارانه ها و نافرمانی مدنی”

 1. شب يلدا آمد و باران نديديم
  روستاها خشکيد و سامان نديديم
  شهرها آکنده شد از دود خودرو
  گنه بسيار کرديم و چاره نديديم
  هنوز اندر کف کمی باران بودیم
  باران ندیدیم و یارانه بدیدیم
  خدایا اگر راستی یارانه این است
  راستی کن دشمنانه کدام است
  بباید پرداخت هر چیزی صد چندان
  نه در باور می گنجد نه در چمدان
  خدايا به فرياد دل بيچاره ام رس
  همه رفتند من ماندم با کمی ناس

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: